O badaniu PET/CT

01O badaniu
Szybka i dokładna diagnoza jest warunkiem właściwego sposobu leczenia.

Dzięki technologii współczesna medycyna staje się oraz bardziej skuteczna. Do najnowszych metod diagnostycznych należy pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa – PET/CT.

Skojarzenie metod PET (uwidacznia procesy życiowe) i CT (obrazy anatomiczne) umożliwia wykrywanie patologii na poziomie komórek/tkanki, co ma szczególne znaczenie dla identyfikacji wczesnych zmian nowotworowych.

Znacząca wydajność skanera PET, w połączeniu z wysokiej klasy tomografem komputerowym i systemem analizy obrazów, pozwala na szczegółowe przebadanie całego ciała w ciągu kilkunastu minut i uzyskanie najbardziej precyzyjnych wyników, jakie przy obecnym stanie wiedzy można uzyskać.

02Na czym polega badanie
Rola radioznaczników w badaniu

Do badania wykorzystuje się radioznaczniki znakowane izotopami promieniotwórczymi emitującymi pozytony. Dzięki zastosowaniu izotopów fluoru można obserwować, jakim zmianom podlega glukoza w organizmie. Ponieważ komórki chore przetwarzają glukozę inaczej niż zdrowe, dzięki urządzeniu PET/CT możliwe jest uwidocznienie i zlokalizowanie nieprawidłowości już na poziomie komórki lub grupy komórek, nawet, jeśli anatomicznie dany fragment narządu niczym nie różni się od otaczających tkanek. Pozwala to na bardzo dokładną identyfikację i określenie położenia nawet niewielkich zmian nowotworowych.

Obecnie jednym z najczęściej stosowanych izotopów emitujących pozytony jest izotop fluoru 18F, który dzięki dosyć długiemu okresowi półtrwania (110 minut) można transportować do bardziej oddalonych od cyklotronu ośrodków PET/CT. Izotopem 18F można znakować różne substancje, dzięki czemu możliwe jest zobrazowanie i zmierzenie ich metabolizmu w organizmie człowieka. Do większości badań PET/CT w Polsce stosuje się radioznacznik 18F-FDG (FDG), który jest analogiem glukozy znakowanym izotopem fluoru emitującego pozytony 18F.

Innego rodzaju izotopem stosowanym w Pracowniach PET/CT Affidea jest cholina stosowana głównie przy badaniach raka gruczołu krokowego i raka nerki. Badanie wykonuje się w celu sprawdzenia stadium zaawansowania zmian nowotworowych, rozpoznania przerzutów oraz po radykalnym leczeniu.

Jak wygląda badanie PET/CT:

Zasada działania PET/CT

Pacjent wjeżdżający do gantry aparatu PET/CT, czyli tunelu, w którym przeprowadzane jest badanie.

06Kontakt
Skontaktuj się z nami,

a odpowiemy na wszystkie pytania i/lub umówimy Cię na badanie.