Jak wygląda badanie?
Przebieg badania
Około godziny przed badaniem pacjent otrzymuje radiofarmaceutyk w formie dożylnego zastrzyku. Podawana substancja nie uczula, nie zawiera jodu i nie powinna powodować żadnych działań ubocznych. Farmaceutyk jest wchłaniany przez komórki jak glukoza, natomiast nie ulega dalszemu metabolizmowi. Ponieważ jedną z cech komórek nowotworowych jest zwiększone zapotrzebowanie na glukozę, obszary patologicznego gromadzenia izotopu, widoczne na obrazie PET/CT, mogą świadczyć o zachodzących w tym miejscu procesach nowotworowych. Po podaniu radiofarmaceutyku pacjent mniej więcej godzinę przebywa w specjalnym pomieszczeniu, aż izotop zostanie rozprowadzony i wchłonięty przez komórki. Następnie pacjent jest skanowany na aparacie PET/CT. Na początku wykonywane jest badanie CT całego ciała, a następnie, w tej samej pozycji, pacjent jest obrazowany za pomocą kamery PET. Cała procedura trwa 15-20 minut i jest dla pacjenta bezbolesna oraz całkowicie bezpieczna. Obrazy są następnie rekonstruowane i przesyłane na stację opisową.
Przygotowanie do badania
Wskazania do wykonania badania PET/CT w ramach NFZ
Przed badaniem zalecana jest dieta niskowęglowodanowa ograniczająca spożycie węglowodanów (tj. pieczywo, makarony, ziemniaki i inne produkty zbożowe). Te produkty należy zastąpić produktami bogatymi w tłuszcz lub białko m.in. mięso, ryby, jaja, sery, a także warzywami i owocami z niską zawartością węglowodanów np. sałaty, brokuły, ogórki, szpinak, maliny, orzechy.
W dniu poprzedzającym badanie pacjent powinien unikać jedzenia i picia produktów zawierających duże ilości cukrów, w tym: owoców, soków owocowych, słodyczy, deserówi produktów mącznych.
Przynajmniej 6 godzin przed badaniem należy być na czczo, natomiast wskazane jest wypicie ok 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej, bezsmakowej, niesłodzonej.
Na 24 godziny przed badaniem nie wolno pić alkoholu i napojów zawierających kofeinę (kawa, cola, herbata itp.) oraznie należy żuć gumy i palić papierosów.
Jeśli pacjent zażywa leki należy je przyjąćo normalnej porze i popić wyłącznie wodą bezsmakową, niesłodzoną.
Zalecenia dla osób chorych na cukrzycę.
Przed badaniem pacjent powinien poinformować personel rejestracji o zażywanych lekach i poziomie cukru. Dalsze postępowanie wg instrukcji personelu pracowni.
Ważne informacje
W dniu poprzedzającym badanie orazw dniu badania należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego i powstrzymać sięod zajęć sportowych, ciężkiej pracy fizycznej oraz unikać wychłodzenia organizmu.
Pacjent powinien ubrać się w ciepłe, wygodne ubranie, niezawierające metalowych elementów (np. zamki błyskawiczne, fiszbiny itp.). Do badanianie trzeba się rozbierać, należy jednakzdjąć biżuterię i protezy dentystyczneoraz wszystkie elementy metalowenp. zegarek, klucze.
Na badanie należy zarezerwować 4 godziny.
Przez 6 godzin po badaniu należy unikać kontaktu z kobietami w ciąży, karmiącymi piersią i z dziećmi do 16 r.ż.
Pacjent powinien poinformować personel, jeśli: bierze antybiotyki lub sterydy, jest przeziębiony, w ciągu ostatniego miesiąca przechodził jakiekolwiek zabiegi, jest w trakcie chemioterapii lub radioterapii, jego waga uległa istotnym wahaniom (powyżej 5 kg).
Podany radiofarmaceutyk nie wpływa na zdolność kierowania i obsługi maszyni pojazdów.
Wynik badania będzie dostępny w przeciągu 7 dni roboczych. Sposób przekazania wyniku zostanie ustalony przed badaniem. Istnieje możliwość wysłania pocztą.
Co trzeba zabrać
nie zapomnij, aby w dniu badania mieć ze sobą:
Ważne informacje
Badanie PET/CT jest bezpieczne i bezbolesne, ale jak większość badań wymaga przygotowania, aby uzyskać maksymalnie bezpieczne wyniki. Zastosuj się do wymienionych przez nas zaleceń, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj z nami – wszystko dokładnie wyjaśnimy.