Jak rozpocząć terapię?

Jak wygląda badanie?
Przebieg badania

Około godziny przed badaniem pacjent otrzymuje radiofarmaceutyk w formie dożylnego zastrzyku. Podawana substancja nie uczula, nie zawiera jodu i nie powinna powodować żadnych działań ubocznych. Farmaceutyk jest wchłaniany przez komórki jak glukoza, natomiast nie ulega dalszemu metabolizmowi. Ponieważ jedną z cech komórek nowotworowych jest zwiększone zapotrzebowanie na glukozę, obszary patologicznego gromadzenia izotopu, widoczne na obrazie PET/CT, mogą świadczyć o zachodzących w tym miejscu procesach nowotworowych. Po podaniu radiofarmaceutyku pacjent mniej więcej godzinę przebywa w specjalnym pomieszczeniu, aż izotop zostanie rozprowadzony i wchłonięty przez komórki. Następnie pacjent jest skanowany na aparacie PET/CT. Na początku wykonywane jest badanie CT całego ciała, a następnie, w tej samej pozycji, pacjent jest obrazowany za pomocą kamery PET. Cała procedura trwa 15-20 minut i jest dla pacjenta bezbolesna oraz całkowicie bezpieczna. Obrazy są następnie rekonstruowane i przesyłane na stację opisową.

Przygotowanie do badania

Wskazania do wykonania badania PET/CT w ramach NFZ

Przed badaniem zalecana jest dieta niskowęglowodanowa ograniczająca spożycie węglowodanów (tj. pieczywo, makarony, ziemniaki i inne produkty zbożowe). Te produkty należy zastąpić produktami bogatymi w tłuszcz lub białko m.in. mięso, ryby, jaja, sery, a także warzywami i owocami z niską zawartością węglowodanów np. sałaty, brokuły, ogórki, szpinak, maliny, orzechy.

W dniu poprzedzającym badanie pacjent powinien unikać jedzenia i picia produktów zawierających duże ilości cukrów, w tym: owoców, soków owocowych, słodyczy, deserówi produktów mącznych.

Przynajmniej 6 godzin przed badaniem należy być na czczo, natomiast wskazane jest wypicie ok 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej, bezsmakowej, niesłodzonej.

Na 24 godziny przed badaniem nie wolno pić alkoholu i napojów zawierających kofeinę (kawa, cola, herbata itp.) oraznie należy żuć gumy i palić papierosów.

Jeśli pacjent zażywa leki należy je przyjąćo normalnej porze i popić wyłącznie wodą bezsmakową, niesłodzoną.

Zalecenia dla osób chorych na cukrzycę.
Przed badaniem pacjent powinien poinformować personel rejestracji o zażywanych lekach i poziomie cukru. Dalsze postępowanie wg instrukcji personelu pracowni.

Ważne informacje

W dniu poprzedzającym badanie orazw dniu badania należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego i powstrzymać sięod zajęć sportowych, ciężkiej pracy fizycznej oraz unikać wychłodzenia organizmu.

Pacjent powinien ubrać się w ciepłe, wygodne ubranie, niezawierające metalowych elementów (np. zamki błyskawiczne, fiszbiny itp.). Do badanianie trzeba się rozbierać, należy jednakzdjąć biżuterię i protezy dentystyczneoraz wszystkie elementy metalowenp. zegarek, klucze.

 

Na badanie należy zarezerwować 4 godziny.

Przez 6 godzin po badaniu należy unikać kontaktu z kobietami w ciąży, karmiącymi piersią i z dziećmi do 16 r.ż.

Pacjent powinien poinformować personel, jeśli: bierze antybiotyki lub sterydy, jest przeziębiony, w ciągu ostatniego miesiąca przechodził jakiekolwiek zabiegi, jest w trakcie chemioterapii lub radioterapii, jego waga uległa istotnym wahaniom (powyżej 5 kg).

Podany radiofarmaceutyk nie wpływa na zdolność kierowania i obsługi maszyni pojazdów.

Wynik badania będzie dostępny w przeciągu 7 dni roboczych. Sposób przekazania wyniku zostanie ustalony przed badaniem. Istnieje możliwość wysłania pocztą.

Co trzeba zabrać

nie zapomnij, aby w dniu badania mieć ze sobą:

Dowód
osobisty
Oryginał skierowania na badanie
(jeśli wcześniej nie został przekazany)
Kserokopię dokumentacji
(ostatnio wykonywane badania TK, MR, scyntygrafia, USG)
1 litr niegazowanej wody mineralnej, bezsmakowej

Ważne informacje

Badanie PET/CT jest bezpieczne i bezbolesne, ale jak większość badań wymaga przygotowania, aby uzyskać maksymalnie bezpieczne wyniki. Zastosuj się do wymienionych przez nas zaleceń, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj z nami – wszystko dokładnie wyjaśnimy.

06Kontakt
Skontaktuj się z nami,

a odpowiemy na wszystkie pytania i/lub umówimy Cię na badanie.